• Aktualności

        • “Odkrywanie przez doświadczanie” czyli zabawy na fizyce
          • “Odkrywanie przez doświadczanie” czyli zabawy na fizyce

            W ramach realizacji w tym roku szkolnym innowacji pedagogicznej z fizyki “Odkrywanie przez doświadczanie”, uczniowie klasy siódmej przeprowadzili swoje pierwsze doświadczenie fizyczne.

            Ich zadaniem było wykonać sześć pomiarów za pomocą sznurka, następnie porównanie długości sznurka z zadanym przyrządem pomiarowym, wyliczenie średniej z otrzymanych wyników, zaokrąglenie do trzech cyfr znaczących oraz określenie niepewności pomiarowej.

        • Drzewa genealogiczne kl. IV
          • Drzewa genealogiczne kl. IV

            czniowie klasy 4a i 4b na lekcji historii przedstawiali drzewa genealogiczne. Zajęcia miały zachęcić uczniów do poznania dziejów swojej rodziny. Dzieci wcieliły się z rolę genealogów, rozmawiały z dziadkami i rodzicami dzięki czemu odnalazły swoje korzenie. Efekty pracy były zachwycające.

          • Pożegnanie „czwórki” przez uczniów klas ósmych

            Francuski pisarz Wiktor Hugo, powiedział: „Życie składa się z przywitań i pożegnań”. Te pierwsze są radosne i zapowiadają coś nowego, pożegnania uświadamiają nam, że coś się kończy. Dla uczniów klas ósmych zakończył się pewien etap.

            23 czerwca br. odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez tegorocznych wszystkich absolwentów naszej szkoły. Wydarzenie rozpoczęło od ceremoniału przekazania sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie zaprezentowana została część artystyczna, która miała charakter spektaklu teatralnego, który lada moment ma zejść z afisza. Młodzież pod wskazówkami pani reżyser- Małgosi N. udawadniała, że literatura ma ścisły związek z życiem szkolnym…

        • Powitanie lata, czyli wycieczka po regionie 2a i 2b
          • Powitanie lata, czyli wycieczka po regionie 2a i 2b

            Nie można wyobrazić sobie piękniejszego rozpoczęcia lata jak słońce, las i wycieczka. 22 czerwca klasy 2a i 2b, w ramach szkolnej akcji "Poznajemy naszą małą ojczyznę" odbyły wycieczkę po regionie do Rezerwatu Żubrowisko w Jankowicach koło Pszczyny. Było nam tym bardziej miło, gdyż naszym przewodnikiem była Kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach - Pani Elżbieta Wójtowicz. Wyruszyliśmy tzw. ścieżką dydaktyczną - jest to dwukilometrowa ścieżka prowadząca przez las. Ścieżka jest częściowo bardzo wygodna - utwardzona, częściowo bardziej dzika - typowo leśna, wzdłuż niej znajdują się ciekawe tablice edukacyjne, miejsca gdzie można usiąść i odpocząć, a do tego drewniane mostki i cisza, którą przerywa tylko śpiew ptaków. To wszystko sprawia, że ten leśny spacer jest naprawdę atrakcyjny. A całość dopełniły wspaniale opowiadania i ciekawostki z życia lasu i żubrów przeka

        • Wycieczka po regionie klasa 1a i 1b
          • Wycieczka po regionie klasa 1a i 1b

            W ramach integracji szkolnej 22 czerwca2022 r., wybraliśmy się na zwiedzanie naszego regionu. Nasze Pierwszaki zapoznały się z Zagrodą Wsi Pszczyńskiej grupującą zabytki drewnianej architektury ludowej. Zobaczyły jak dawniej żyli nasi przodkowie i porównali z dniem dzisiejszym. Po krótkiej lekcji historii udaliśmy się na szkolne ognisko i wypoczynek na świeżym powietrzu w Jankowicach.

        • Bezpieczne wakacje, czyli spotkanie z ratownikiem w 2a
          • Bezpieczne wakacje, czyli spotkanie z ratownikiem w 2a

            20 czerwca uczniowie klasy 2a spotkali się z panem Michałem – na co dzień ratownikiem pogotowia ratunkowego. To było już nasze drugie spotkanie zorganizowane dzięki staraniom Rodziców Bartka - ucznia naszej klasy. Tym razem przebiegało pod hasłem: Bezpieczne wakacje! Przypomnieliśmy sobie kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa jak: noszenie odblasków, znajomość znaków drogowych, czy numerów alarmowych. Przećwiczyliśmy jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia. Usłyszeliśmy także cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas kąpieli, zbierania grzybów czy ukąszenia przez żmiję. Największą atrakcją były jednak zajęcia praktyczne na fantomie i na drugiej osobie. Ćwiczyliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy oraz resuscytacji krążeniowo - oddechowej, także na specjalistycznym symulatorze AED. Lekcje zakończyły się rozdaniem dyplomów małych ratowników i prezentami...każdy otrzymał kamizelkę

        • Ostatnia lekcja plastyki
          • Ostatnia lekcja plastyki

            Lekcje plastyki w szkole to nie tylko rysowanie czy malowanie. To również nauka o podstawowych elementach abecadła plastycznego, barwie, technikach plastycznych, z których uczniowie mogą korzystać w swojej twórczości, czy również informacje i ciekawostki na temat epok i stylów w sztuce. Realizowane zadania i ćwiczenia mają uwrażliwiać na piękno, rozwijać wyobraźnię, pomagają kształtować poczucie estetyki, pamięć wzrokową, pobudzają kreatywność, uczą cierpliwości oraz mają ogromny wpływ na rozwój sprawności manualnych.

        • Klasa 7B rowerowo
          • Klasa 7B rowerowo

            W czerwcu klasa 7B wybrała się na wycieczkę rowerową do Paprocan. Przez jankowickie, studzienickie i kobiórskie leśne i polne drogi prowadzeni przez Pana Krzysztofa Wawrzyczka dotarliśmy na miejsce. Pogoda dopisywała, była wręcz idealna na rowerową eskapadę. Nad jeziorem w Paprocanach znaleźliśmy czas na zabawę, odpoczynek i relaks a przede wszystkim na dużą porcję lodów sponsorowanych przez Firmę Globus Klimatyzacje Państwa Cembala.

        • Warsztaty malarskie w 2a
          • Warsztaty malarskie w 2a

            Zawsze kiedy w naszej klasie mają być zajęcia kreatywne lub plastyczne, uczniowie mówią, to nie lekcja…to przyjemność:) Nie da się ukryć - te zajęcia należą do naszych ulubionych. Dzięki staraniom Rodziców naszego ucznia - Bartka, mogliśmy uczestniczyć w prawdziwych warsztatach malarskich. Naszym gościem był Pan Zbigniew Wiśniewski, na co dzień nauczyciel plastyki w liceum, a po pracy – artysta malarz. Z zaciekawieniem słuchaliśmy jak wygląda pracownia malarska, w jaki sprzęt trzeba się zaopatrzyć, jaka jest historia malarstwa. Zmierzyliśmy się również z dosyć trudnymi pojęciami jak kompozycja, harmonia, abstrakcja, martwa natura…Wreszcie po wielu cennych wskazówkach, każdy uczeń miał okazję zamienić się w malarza, by stworzyć swój własny obraz. Panu Zbigniewowi oraz Rodzicom Bartka składamy gorące podziękowania za wspaniałą lekcję, która zakończyła się rozdaniem dyplomów i upominków dla

        • Klasa 2a żegna panią Bogusię
          • Klasa 2a żegna panią Bogusię

            Od dwóch lat co tydzień uczniowie naszej klasy goszczą w szkolnej bibliotece, aby posłuchać spokojnego głosu Pani Bogusi czytającej nam kolejne rozdziały wspaniałych przygód książkowych bohaterów. Niestety, to ostatnie dni kiedy możemy zobaczyć naszą Panią bibliotekarkę w szkolnej bibliotece. Pani Bogusia przechodzi bowiem na zasłużoną emeryturę. Cóż, pozostaje nam gorąco podziękować za wspólne chwile, zaszczepienie nam miłości do literatury i życzyć dużo zdrowia i … dużo czasu na czytanie książek:) Dziękujemy!!!

        • Klasa 2a z wizytą u przedszkolaków
          • Klasa 2a z wizytą u przedszkolaków

            Wielu uczniów klasy 2a to wychowankowie przedszkola mieszczącego się w naszym budynku. Dlatego chcąc trochę powspominać, wybraliśmy się w odwiedziny do grupy Misiów z przedstawieniem „Sport to zdrowie”. Wcześniej opowiedzieliśmy przedszkolakom jak ważne jest bezpieczeństwo podczas wakacji i że warto znać numer alarmowy 112. A wakacje to odpoczynek i również duża dawka ruchu, dlatego w przedstawieniu opowiedzieliśmy jak namówić Marudę do uprawiania sportu. Misie oglądały występ z zaciekawieniem, a uczniowie mieli kolejną okazją wykazać się swoimi zdolnościami aktorskimi. Występ z pewnością należy zaliczyć do udanych!

        • NUMERY MÓWIĄ… czyli wycieczka edukacyjna klas ósmych do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady AUSCHWITZ- BIRKENAU
          • NUMERY MÓWIĄ… czyli wycieczka edukacyjna klas ósmych do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady AUSCHWITZ- BIRKENAU

            2 czerwca 2022 roku uczniowie klas VIII: a i b wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, której celem było zwiedzenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, a obecnie muzeum, miejsca, w którym na przełomie lat 1940-1945 życie straciło ponad 1,1 mln ludzi z całej Europy.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy prac w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej, będącego częścią franciszkańskiego klasztoru w Harmężach, pt. „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”. Jest to artystyczna wypowiedź świadka obozowej apokalipsy, który jako młody chłopak trafił w sam środek piekła zgotowanego niewinnym ludziom przez nazistów. Te prace to spojrzenie na Auschwitz poprzez rysunek byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432. Każdy bowiem, kto był w Auschwitz i przeżył obóz zagłady, pozostał na całe życie z niezbywalnym piętnem rozgrywającego się tam ludzkiego

        • Wycieczka kl 2a i 3b
          • Wycieczka kl 2a i 3b

            2 czerwca uczniowie klasy 2a i 3b wybrali się na wycieczkę do Gliwic. Pierwszym przystankiem na trasie naszej podróży był Port Marina z którego wypłynęliśmy w rejs. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii i żegludze na Kanale Gliwickim oraz o tym, jak działa śluza. Słoneczko przygrzewało, udało nam się nawet zobaczyć czaplę siwą oraz byka.....czyli statek do transportu piasku.

          • Laboratorium Przyszłości w naszej szkole



            Nasza szkoła jest beneficjentem programu „Laboratoria Przyszłości”. W naszej placówce znalazły się m.in: drukarka 3D, profesjonalny aparat fotograficzny, akcesoria fotograficzne, roboty wraz z akcesoriami. Zakupione sprzęty mają w zamyśle służyć całej społeczności szkolnej zarówno w ramach zajęć pozalekcyjnych jak i lekcji przedmiotowych.

        • Lekcja przyrody w terenie
          • Lekcja przyrody w terenie

            6 maja 2022r - dzielne Pierwszaki wyruszyły na lekcję przyrody w terenie,podziwiając piękno Pszczyńskiego Parku. Zapoznały się z bogactwem różnorodności biologicznej otaczającego nas świata przyrodniczego krocząc ścieżką edukacyjno-ekologiczną „Dzika Promenada” oraz podglądały życie zwierząt w Zagrodzie Żubrów.

        • Klasy 1a i 1b w "Banialuce"
          • Klasy 1a i 1b w "Banialuce"

            BANIALUKA – to Teatr Lalek w Bielsku Białej,który 24.04.2022r., odwiedziły Pierwszaki. Uczniowie klasy 1a i 1b wybrali się na spotkanie „Smoków”.Piękny spektakl poruszający trudne sprawy przyjaźni i walki z uprzedzeniami. Ciekawe dekoracje i stroje oraz bliski kontakt z aktorami potęgował zachwyt dzieci. Po zakończonym przedstawieniu spotkaliśmy się z aktorem,który nie tylko zapoznał nas z różnymi rodzajami lalek ale również z wszystkimi ważnymi miejscami w teatrze. Może ta trudna praca aktora w Teatrze Lalek Banialuka zainspiruje naszych małych artystów i wybiorą kiedyś taką ciekawą drogę zawodową?

        • Kreatywność na lekcjach przyrody
          • Kreatywność na lekcjach przyrody

            Uczniowie klas 4 na lekcjach przyrody nie ograniczają się tylko do treści teoretycznych. W ostatnim czasie wykonywali modele form terenu – wzniesień lub doliny rzecznej. Prace wykonane były przy użyciu różnych materiałów: plasteliny, styropianu, masy solnej, piasku, farb, patyczków, bibuły, kamieni, kleju na ciepło, pianki montażowej, gipsu. Wykorzystywano również ryż, kaszę, pieprz, piankę do golenia, piankę i spray do włosów, rośliny, itp. Czwartoklasiści wykazali się ogromnym zaangażowaniem i talentem plastycznym. Liczył się pomysł, estetyka i wkład pracy. Efekt końcowy to wiele ciekawych prac, które z radością zaprezentowali na szkolnym korytarzu

        • Lekcje przyrodnicze w klasie 3b
          • Lekcje przyrodnicze w klasie 3b

            6 maja uczniowie klasy 3b wzięli udział w lekcji terenowej w pszczyńskiej Zagrodzie Żubrów. Wraz z panią przewodnik mieliśmy okazję przejść ścieżką edukacyjną o nazwie: „Tropem Żubra, która ma długość ok. 3,7 km. Na jej trasie ustawiono tablice omawiające tematykę przyrodniczo-leśną, m.in. ekosystem lasu, łąki i rzeki Pszczynki, a także hodowlę żubrów, pomniki przyrody oraz spotykane po drodze różnorodne formy świata roślinnego i zwierzęcego. Mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tej części parku zwanej „ Zwierzyńcem”, nauczyć się określania wieku drzew, czy rozpoznawania ptaków po wydawanych przez nie odgłosach. Jedną z atrakcji był również spacer po obiekcie i obserwacja zwierząt zamieszkujących to miejsce. W zachwyt, oprócz żubrów oczywiście, wprawił nas paw, który dumnie paradował po zagrodzie prezentując swój przepiękny ogon. Nasz majowy spacer zakończyliśmy na Rynku psz

    • Partnerzy