• Aktualności

        • Podziemne wędrówki klasy 2a i 3b
          • Podziemne wędrówki klasy 2a i 3b

            11 października uczniowie klas 2a i 3b wybrali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór.

            Wędrując alejkami Parku Repeckiego, zza drzew wyłonił się okrągły budynek. Wewnątrz znaleźliśmy wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi, którymi przemierzyliśmy 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga. Przewodnik, niczym wenecki gondolier przeprawił nas od szybu „ Monika” do szybu „ Sylwester” pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze o historii tarnogórskich podziemi, niezwykłych maszynach parowych, legendarnych gwarkach, a także o skarbniku i czarnych pstrągach. Sunąc po krystalicznie czystej wodzie przepłynęliśmy przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych) i poznaliśmy ich tajemnice.

        • Klasa 4a i 4b w Dolinie Zimnika
          • Klasa 4a i 4b w Dolinie Zimnika

            We wtorek, 5 października, klasy czwarte miały okazję odwiedzić ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą „Doliną Zimnika”. Jej trasa z licznymi elementami edukacyjnymi przebiega przez piękny las leśnictwa Węgierska Górka na terenie gminy Lipowa, u podnóża Skrzycznego. Podczas wycieczki ucznowie poznali specyfikę górskiej przyrody Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Serdecznie dziękujemy p. Piotrowi Dzikiemu, pracownikowi Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego za przekazanie ciekawej wiedzy o tym rejonie.

        • Klasa 2a i 3b w koszarach wojskowych!
          • Klasa 2a i 3b w koszarach wojskowych!

            8 października uczniowie klas 2a i 3b wybrali się na Święto Batalionu czyli dzień otwarty koszar połączony z obchodami święta 18 batalionu powietrznodesantowego w Bielsku-Białej. Wprawdzie początkowo pogada nas nie rozpieszczała, ale atrakcje rozgrzały każdego. Była to niesamowita okazja zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy, wszystko można było dotknąć, ubrać na siebie, sprawdzić ile waży, jak się celuje, a nawet jak się prowadzi. Nie zabrakło atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o uczniach takich jak: tor komandosa czy ogromna ścianka wspinaczkowa . A na koniec dmuchane zjeżdżalnie. Wszystko to sprawiło, że wróciliśmy do domu radośni i pełni wrażeń.

        • Z wizytą w Warszawie
          • Z wizytą w Warszawie

            30 września wyjechaliśmy na długo wyczekiwaną wycieczkę do Warszawy. Wzięły w niej udział klasy VIIa, VIIb i VIa. Celem wycieczki było zwiedzenie stolicy Polski. Z Pszczyny wyruszyliśmy o godzinie 06:00 rano, a na miejsce dotarliśmy około godziny 11:30. Pierwszą atrakcją był pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie zobaczyliśmy liczne zabytki, rzeźby, ogrody i oranżerie. W dalszej kolejności pojechaliśmy zwiedzić Stadion Narodowy. Oprowadziła nas po nim Pani przewodnik, która szczegółowo opowiedziała o tym miejscu i ciekawostkach z nim związanych. Zabrała nas na trybuny, do szatni kadry narodowej, jak również do strefy VIP. Po zwiedzeniu stadionu udaliśmy się do ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Były tam ławeczki, dużo alejek, a nawet mały strumyczek. W samym centrum była wielka czerwona kopuła z roślin, a zaraz za nią taras w

        • Dzień Chłopaka w 2a
          • Dzień Chłopaka w 2a

            Dzień chłopaka to bardzo ważne święto w naszej klasie, może dlatego, że większość klasy to właśnie chłopcy. Trzy dziewczyny miały pełne ręce roboty, aby przygotować prezenty od serca. Ale wyszło im to wyśmienicie. Same upiekły przepyszne babeczki, a w babeczkach ukryte były karteczki z opisem co oznacza dane imię każdego chłopca oraz jakie żywioły przypisane są temu imieniu. Każdy chłopak został również okrzyknięty Super Chłopakiem, co potwierdziła komisja w składzie: Matylda, Michalina, Weronika. I jeszcze imienne upominki… Krótko mówiąc wspaniały dzień pełen wrażeń!

        • Innowacja Zaczytani…Zainspirowani…
          • Innowacja Zaczytani…Zainspirowani…

            Klasa 2a bierze w tym roku szkolnym udział w innowacji Zaczytani…Zainspirowani…Nasi drugoklasiści to aktywni czytelnicy, choć niektórzy jeszcze potrzebują pewnej zachęty, aby odkryć uroki przenoszenia się do magicznego świata bohaterów książkowych. Dlatego w tym roku będziemy podejmować się różnych akcji czytelniczych, ale nie tylko, również twórczych, artystycznych, plastycznych, takie, które zrodzą się w nas wraz z refleksją po przeczytanej lekturze. Innowacje rozpoczęliśmy nie bez powodu 15 września…czyli w Dzień Kropki. Dla niewtajemniczonych - jest to dzień kreatywności, a wszystko zaczęło się właśnie od …kropki. Amerykański pisarz Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem „The Dot” czyli „Kropka”. Jej bohaterką jest Vashti, dziewczynka, która nie wierzyła, że posiada jakikolwiek talent. Vashti dzięki namalowanej malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce p

        • Pasowanie na uczniów klas 2a i 2b
          • Pasowanie na uczniów klas 2a i 2b

            24 września odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Była to dla nas sytuacja wyjątkowa, ponieważ pasowanie odbyło się…. z rocznym opóźnieniem, a wszystko z powodu sytuacji epidemicznej związanej z Covid-19. Ubiegłego roku nie udało nam się zorganizować uroczystości z udziałem wspaniałych gości, czyli Rodziców naszych uczniów. Dlatego teraz do ślubowania przystąpili uczniowie klasy 2a i 2b, a wśród publiczności byli Rodzice i grono pedagogiczne oraz goście specjalni. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali swoje talenty, pokazali jak pięknie śpiewają, recytują z pamięci i grają na instrumentach. Najważniejszą częścią uroczystości było złożenie ślubowania oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor A

        • Lekcja przyrody
          • Lekcja przyrody

            Poznawaniu przyrody służą obserwacje i doświadczenia. Aby je odpowiednio przeprowadzić przyrodnik musi posiadać odpowiednie przyrządy i być ciekawym, cierpliwym, uważnym, i wytrwałym. Tego wszystkiego nie brakowało czwartoklasistom, którzy w ostatnim tygodniu września, podczas lekcji przyrody, salę lekcyjną zamienili na przyszkolny ogród i boisko. Celem lekcji terenowej było doskonalenie posługiwania się kompasem, lupą i taśmą mierniczą. Uczniowie wyznaczali kierunki geograficzne, dokonywali pomiarów obwodu drzew rosnących w szkolnym ogrodzie, aby następnie wyznaczyć przybliżony wiek drzewa. Obserwowali także szczegóły budowy roślin, pajęczyny, napotkanych owadów, kory drzew, itp. Taka forma zajęć była nie tylko możliwością współdziałania w małej grupie, wykorzystywania wiedzy i umiejętności w praktyce, ale stała się też okazją do dobrej zabawy i prawdziwą przyjemnością.

        • Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną
          • Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną

            Szanowni PaństwoChcielibyśmy poinformować o współpracy szkoły z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pszczynie oraz zachęcić Państwa do korzystania z propozycji i ofert Poradni, w tym skorzystania z platformy "Szkoła po pandemii - bank dobrych praktyk" dostępnej na stronie www.ppped.pl. W załączeniu przesyłamy Państwu propozycję działań Poradni skierowanych do rodziców i uczniów.

        • Kumulacja Aktywności - zajęcia dla dzieci
          • Kumulacja Aktywności - zajęcia dla dzieci

            Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w BEZPŁATNYCH zajęciach rekreacyjno-sportowych w ramach programu "Kumulacja Aktywności" pod patronatem Burmistrza Pszczyny.

            • BEZPŁATNE zajęcia dla dzieci w wieku 11-15 lat, które nie należą do klubu sportowego z terenu Gminy Pszczyna (i nie tylko)

            • 48 zajęć przez cały rok szkolny (2 razy w tygodniu po 1,5 godziny)

        • Jak ten czas szybko leci, czyli zakończenie roku w klasie 1a
          • Jak ten czas szybko leci, czyli zakończenie roku w klasie 1a

            Dopiero co był pierwszy dzień w szkole i dopiero co się poznawaliśmy...a dziś przyszło się pożegnać. Mimo że pandemia i czas nauki zdalnej dotknął także najmłodsze klasy, to daliśmy radę. Jak tylko zezwolono na powrót do nauki stacjonarnej, dołożyliśmy starań, aby nadrobić okres lockdownu poprzez wspólne zabawy integrujące, wyjścia, wycieczki i inne atrakcje. Bo szkoła to nie tylko nauka pisania, czytania i liczenia, to miejsce, gdzie spotykamy swoich przyjaciół, spędzamy wspólnie długie godziny i razem robimy mnóstwo ciekawych rzeczy. Pierwszoklasiści odkrywają otaczający nas świat empirycznie, czyli tak, aby dotknąć, poczuć, bo wtedy wiedza sama do głowy wchodzi. Nasi uczniowie bardzo aktywnie spędzali ten rok, na przykład - już wiedzą jak udzielać pierwszej pomocy, robili obrazy z piasku, sadzili kwiaty w obejściu szkoły, uczyli się zasad higieny z Akademią Czyściochowa, brali udział

        • Klasa 1a - w świecie lektur
          • Klasa 1a - w świecie lektur

            Dzięki życzliwości naszej wspaniałej Pani z biblioteki - Pani Bogusi, każdej środy, dziewczyny i chłopaki z 1a zatapiali się w morzu wspaniałych przygód bohaterów różnych książek. Wbrew obawom niektórych, przygody niesfornego kota Cukierka, skarpetek, które uciekały z kosza na pranie czy też niezliczonych zagadek detektywa Pozytywki, okazały się niesamowicie wciągające. Ale mając już tytuł honorowego czytelnika naszej biblioteki oraz odbierając wyprawkę z kampanii "Mała książka - wielki człowiek" pierwszaki podjęły starania, aby każdy już sam zaczął czytać. I jak się okazało, wśród pierwszaków pojawili się uczniowie zasługujący na miano mistrza pięknego czytania. W klasie 1a niewątpliwie aki tytuł należy się Michasi K. i Matyldzie S. Brawo dziewczyny! Postawiłyście wysoko poprzeczkę, ale pozostali także dzielnie pokonywali trudy niełatwego "ujarzmiania liter". Na koniec roku, chcąc zachę

        • Klasa 1a - rady na upały
          • Klasa 1a - rady na upały

            Przez kilka ostatnich dni pogoda nas bardzo rozpieszczała. Ale pamiętajmy, że upały mogą też być dla naszego organizmu niebezpieczne. Najlepiej w godzinach największej aktywności słońca, schować się w cieniu, wypić samemu przygotowana orzeźwiającą lemoniadę, a najlepiej... wybrać się z klasą na lody albo skorzystać z wspaniałego wyposażenia naszej placówki, jakim jest niewątpliwie nasz szkolny basen. Pan Michał zadbał o to, aby lekcje na basenie były pełne atrakcji, za co bardzo dziękujemy. Sami zobaczcie.

        • Klasa 1a w programie Dobrze Jemy Fundacji Szkoła na widelcu
          • Klasa 1a w programie Dobrze Jemy Fundacji Szkoła na widelcu

            Mimo trudnego okresu pandemii i kilku miesięcy nauki zdalnej, udało się nam realizować wiele tematów przygotowanych w ramach programu Dobrze Jemy Fundacji Szkoła na widelcu. W programie tym, skierowanym do szkół podstawowych, kładliśmy nacisk na edukację żywieniowo-kulinarną. Było to połączenie przekazywania wiedzy teoretycznej i praktycznej. Omawialiśmy zasady zdrowego odżywiania, sposobu komponowania diety, w jaki sposób mądrze robić zakupy, jak jedzenie wpływa na nasz organizm. Były też zajęcia praktyczne, dzięki którym uczniowie zdobyli umiejętności takie jak krojenie, siekanie, poznali sprzęty kuchenne, uczyli się zasad higieny i pracy w kuchni. Część lekcji odbywała się też w formie filmików tematycznych, których głównym bohaterem był prześmieszny królik Marchwian. Zajęcia praktyczne po części można było zrealizować w domu, ale w szkole także udało nam się przeprowadzić warsztaty

        • 18 czerwca- DZIEŃ PUSTEJ KLASY - wycieczka rowerowa uczniów kl. 7b
          • 18 czerwca- DZIEŃ PUSTEJ KLASY - wycieczka rowerowa uczniów kl. 7b

            W ubiegły piątek uczniowie klasy 7b wraz ze swoimi opiekunami: p. D. Stencel, p. A. Mulawą, p. K. Wawrzyczkiem i p. B. Surowiecką udali się na wycieczkę rowerową do Paprocan. Pogoda była wyśmienita, nawet można powiedzieć, że początkowo trochę obawialiśmy się wysokich temperatur i palącego słońca, ale trasa przez las z wysokim drzewostanem sprawiła, że jechało się bardzo przyjemnie i nie odczuwaliśmy żadnych niedogodności. Sprzęt rowerowy nie szwankował, a pozytywne nastawienie i humory dopisywały od początku trasy do samego końca. Przejechaliśmy w sumie ok. 35 km, no niektórzy nawet 40- bowiem skusili się z p. A. Mulawą na objechanie akwenu wodnego w Paprocanach! Był czas na odpoczynek i zregenerowanie sił w parku- „leżing na kocingu” (jak żartobliwie mawiają uczniowie) oraz małe co nieco. Oczywiście z racji wysokiej temperatury dużym wzięciem cieszyły się: kawa mrożona, lody, napoje ch

        • Dzień sportu w przedszkolu
          • Dzień sportu w przedszkolu

            To był dzień niesamowitych wrażeń i emocji. Przy współpracy z trenerami MKS Iskra panem Pawłem oraz panem Szymonem dzieci wykazały się w różnych aktywnościach ruchowych. Było mnóstwo zabawy, ale i też zadań, w których Przedszkolaki musiały wykazać się same. Takie dni z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. Panom trenerom jeszcze raz bardzo dziękujemy za spotkanie i świetną zabawę!

        • Czerwcowe wędrówki kl. 1a i 2b
          • Czerwcowe wędrówki kl. 1a i 2b

            11 czerwca uczniowie klas 1a i 2 b wybrali się na wycieczkę do Mini Zoo „Kucyk'” w Inwałdzie. Już od samego rana świeciło słońce, więc z plecakami pełnymi smakołyków i uśmiechami na twarzach wyruszyliśmy w drogę. Po wyjściu z autokaru naszym oczom ukazał się widok Średniowiecznej Warowni, ale zagościliśmy tu tylko na chwilkę. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na drugie śniadanie i wspólne zdjęcia, na parking podjechała kolorowa Ciuchcia, która zabrała nas do miejsca będącego celem naszej wycieczki.

        • Wycieczka klasy 1b i 2a
          • Wycieczka klasy 1b i 2a

            Po długim czasie izolacji, 1 czerwca, klasy Ib i IIa pojechały na całodniową wycieczkę na warsztaty „Pod skałką”. Pogoda była doskonała.

            To był dzień pełen wrażeń. Zaczęliśmy od zwiedzania „Zwierzyńca”. Wielu z nas pierwszy raz zobaczyło „na żywo” kangura, wielbłąda, osiołki, daniele, kaczki mandarynki, owce, kucyki i lamy. Najwięcej emocji wzbudziło jednak spore stadko kóz. Były energiczne i bardzo przyjazne. Wybraliśmy nawet jednego młodego koziołka, którego chcieliśmy zabrać do naszej szkoły. Pani przewodnik opowiadała o życiu wszystkich zwierząt. Wyjaśniła jak egzotyczne zwierzaki trafiły „Pod skałkę”.

    • Partnerzy