• Aktualności

        • Klasa 2a z życzeniami dla Naszych Mam!
          • Klasa 2a z życzeniami dla Naszych Mam!

            26 maja obchodzimy cudowne święto..Dzień Matki. W związku z tym, składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim wspaniałym Mamom! Dziękujemy za dar życia, za trud wychowania, za każdą nieprzespaną noc w chorobie, za każdy najpiękniejszy w świecie ciepły uśmiech, za to, że uczycie nas miłości, pokonywania trudów, pomagacie budować wiarę we własne siły i możliwości. Dziękujemy i życzymy samych pogodnych dni. Klasa 2a dla swoich mam przygotowała upominki -podstawki pod kubek malowane techniką malarstwa kropkowego oraz laurki pełne maków, które nierozłącznie kojarzą nam się z cudownym miesiącem majem.

        • Przyjaciele Zippiego w 2a
          • Przyjaciele Zippiego w 2a

            Klasa 2a i 1b biorą w tym roku udział w międzynarodowym programie promocji zdrowia psychicznego "Przyjaciele Zippiego". Okres edukacji wczesnoszkolnej to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego i związanych z tym trudności.

        • Co tam słychać w 2a?
          • Co tam słychać w 2a?

            Na szczęście wszystko wraca do normy po okresie pandemii, również liczne działania i aktywności, których byliśmy w tym czasie pozbawieni. Dlatego uczniowie 2a intensywnie z tego korzystają. Nareszcie pierwszy raz od dłuższego czasu, zebraliśmy się tak licznie - cała uczniowska brać - na akademii z okazji Święta 3 Maja. 6 maja wyruszyliśmy ścieżką edukacyjną "Tropem Żubra", która stanowi część projektu pt."Ochrona różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację Parku Pszczyńskiego w Pszczynie".

        • Motyle w 1a
          • Motyle w 1a

            W dniu 16 maja zawitały do nas piękne motyle. Te kruche,delikatne, bezbronne i kolorowe owady wzbudziły ogromne zainteresowanie. Właściciel tej hodowli wiedział o swoich motylach wszystko i chętnie dzielił się z nami swoimi obserwacjami

        • Lekcje przyrodnicze w klasie 3b
          • Lekcje przyrodnicze w klasie 3b

            6 maja uczniowie klasy 3b wzięli udział w lekcji terenowej w pszczyńskiej Zagrodzie Żubrów. Wraz z panią przewodnik mieliśmy okazję przejść ścieżką edukacyjną o nazwie: „Tropem Żubra, która ma długość ok. 3,7 km. Na jej trasie ustawiono tablice omawiające tematykę przyrodniczo-leśną, m.in. ekosystem lasu, łąki i rzeki Pszczynki, a także hodowlę żubrów, pomniki przyrody oraz spotykane po drodze różnorodne formy świata roślinnego i zwierzęcego. Mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tej części parku zwanej „ Zwierzyńcem”, nauczyć się określania wieku drzew, czy rozpoznawania ptaków po wydawanych przez nie odgłosach. Jedną z atrakcji był również spacer po obiekcie i obserwacja zwierząt zamieszkujących to miejsce. W zachwyt, oprócz żubrów oczywiście, wprawił nas paw, który dumnie paradował po zagrodzie prezentując swój przepiękny ogon. Nasz majowy spacer zakończyliśmy na Rynku psz

        • Prośba o wsparcie
          • Prośba o wsparcie

            Szanowni Państwo!

            Na tę prośbę nie mogliśmy pozostać obojętni!!!

            Uczeń klasy VI, będący baaaaardzo zaangażowanym wolontariuszem w sklepie dobroczynnym działającym na rzecz uchodźców z Ukrainy, poprosił bowiem o wystosowanie apelu. Dlatego też ośmielamy się zwrócić do Państwa z prośbą o wsparcie - w miarę możliwości - marketu pomocy działającego przy ulicy Bielskiej.

        • Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
          • Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

            W piątek, 29 kwietnia nasza społeczność szkolna w nietypowy sposób uczciła kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Oprócz tradycyjnego i uroczystego odśpiewania hymnu narodowego odbył się konkurs wiedzy patriotycznej na temat wydarzeń z 1791 roku, barw narodowych, godła, treści hymnu narodowego.

        • Wielkanocne zmagania w 2a
          • Wielkanocne zmagania w 2a

            Nie tylko na Boże Narodzenie trzeba kilka tygodni wcześniej pierniczki upiec, również okres Wielkanocy wymaga wcześniejszych przygotowań. Uczniowie 2a już kilkanaście dni wcześniej samodzielnie zasiali owies wielkanocny, tak aby na Święta wszystko było już gotowe. I faktycznie, kiedy spotkaliśmy się na wielkanocnym śniadaniu, nasze ozdoby miały już piękne, długie, zielone listki. Do tego wykonaliśmy patyczkowe ozdoby, kolorowe pisanki i zajączki na patyczkach, które wspaniale udekorowały nasz świąteczny stół. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną spotkaliśmy się, aby wspólnie opowiedzieć co nosimy w koszykach do święcenia i oczywiście zasmakowaliśmy świątecznych potraw. Także nasz nowy kolega, który przybył z Ukrainy, również chętnie uczestniczył w naszym spotkaniu, mimo że na Ukrainie Święta obchodzone są nieco później niż u nas. Życzymy wszystkim wspaniałych, radosnych Świąt!

        • Zajączek w klasie 1a
          • Zajączek w klasie 1a

            W dniu 13.04.2022 roku odwiedził nas Zajączek i zostawił nam świąteczne prezenty. Czyżby nasze dzieci były grzeczne? To chyba był wyrozumiały Zajączek. Otrzymane tabliczki wykorzystamy do ćwiczeń naszych rąk, do utrwalania pisania i liczenia. Bardzo dziękujemy Drogi Zajączku i życzymy całej naszej Braci Szkolnej radosnego świętowania.

        • Opolska przygoda klasy VIIb
          • Opolska przygoda klasy VIIb

            7 kwietnia uczniowie klasy VIIb udali się na wycieczkę do Opola z zamiarem obejrzenia spektaklu pt. „Balladyna”. Niestety po udanej przesiadce w Katowicach (pociąg się spóźnił i było spore ryzyko, że nie zdążymy), mogłoby się wydawać, że szczęście nas opuściło! W drodze otrzymaliśmy bowiem informację o konieczności odwołania spektaklu! W takich sytuacjach jednak należy zachować zimną krew i wykorzystać wszystkie walory odwiedzanego miasta! Tak też uczyniliśmy, modyfikując na bieżąco plan - i po spacerze po Rynku i okolicy oraz zaproponowanych przez Teatr bardzo udanych warsztatach literacko-aktorskich, mieliśmy okazję zjeść pyszne naleśniki, zwiedzić Wieżę Piastowską i podziwiać z niej piękne widoki na budzącą się opolską wiosnę oraz poszaleć troszkę w rytm polskich przebojów w Muzeum Piosenki Polskiej oraz na deskach opolskiego amfiteatru.

        • Małe kroki do wielkiego sukcesu
          • Małe kroki do wielkiego sukcesu

            W ramach innowacji “Gram - znam”, realizowanej w tym roku szkolnym na lekcjach fizyki, uczniowie klas 7a oraz 7b wyruszyli w teren, aby w troszkę inny sposób spojrzeć na zamianę jednostek.

            Na początku zajęć uczestnicy zapoznali się z nazwami przedrostków, które zostały zapisane w sposób graficzny aby łatwiej było je zapamiętać. Następnie ochotnicy odszukiwali na osi odpowiedni symbol oraz szli w prawo lub w lewo licząc kroki. W ten sposób uczniowie aktywnie uczyli się, w którą stronę oraz o ile miejsc należy przesunąć przecinek.

        • Aktywność uczniów na przedmiotach przyrodniczych
          • Aktywność uczniów na przedmiotach przyrodniczych

            „Mogę zapomnieć o czym usłyszałem, albo zachować w pamięci to co zobaczyłem, to co zrobiłem mogę zrozumieć”

            Powiedzenie chińskie

            W ostatnim czasie nasi uczniowie na przedmiotach przyrodniczych podjęli szereg działań mających na celu pogłębienie potrzeby kontaktu z naturą, otaczającym nas światem. Nauczyciele biologii, chemii, fizyki i geografii zaproponowali swoim podopiecznym udział w małych projektach, dzięki którym uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska pewnym zjawiskom zachodzącym w przyrodzie, sprawdzić się w roli „małych naukowców”.

        • Uwaga, konkurs!
          • Uwaga, konkurs!

            Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursach plastycznym i krótkiego filmu video.

            Celem konkursów jest upowszechnienie wiedzy o ścieżkach edukacyjno-przyrodniczych powstałych w Parku Pszczyńskim w związku z realizacją projektu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację Parku Pszczyńskiego w Pszczynie", współfinansowanego ze środków unijnych (RPO WSL na lata 2014-2020).

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasie integracyjnej 2a
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasie integracyjnej 2a

            Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Autyzm określamy jako całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, co oznacza, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nietypowego funkcjonowania w różnych obszarach. Ale inny - nie znaczy gorszy i my już to wiemy. Każdy z nas jest inny i każdy wyjątkowy. Klasa 2, jako klasa integracyjna, już to wie, gdyż częste rozmowy na ten temat towarzyszą nam każdego dnia. Na znak solidarności przyszliśmy dziś ubrani w niebieskie barwy. Dzień spędziliśmy na rozmowach, wspólnym tworzeniu plakatu i ćwiczeniach, dzięki którym mogliśmy doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.

        • Zajęcia z dogoterapii w 2a
          • Zajęcia z dogoterapii w 2a

            29 marca nasza klasa wzięła udział w niecodziennej lekcji. Przed tablicą zamiast pani, pojawił się…pies. A to wszystko za sprawą Pana Tomka z Polskiego Centrum Dogoterapii. Trener, który pojawił się wraz ze swoim bardzo dobrze wyszkolonym psem, przekazał nam szereg informacji dotyczących psiej natury. Zajęcia dostarczyły dzieciakom dużo frajdy, bo choć wielu z nas ma psa w domu, to jednak pies asystent terapeuty jest kimś wyjątkowym. Dowiedzieliśmy się także na czym polega terapia dzieci z udziałem psa. Dla zainteresowanych tematem polecamy stronę: http://psiaedukacja.eu/.

        • Pierwszy dzień wiosny w 2a
          • Pierwszy dzień wiosny w 2a

            Wspaniały dzień! Jak w całej szkole i u nas to był dzień bez plecaka. Więc uczniowie zapakowali swoje przybory w co tylko wyobraźnia podpowiedziała. Konkurs na najzabawniejszy „niby plecak” wygrał w naszej klasie Natan Sz. W ten dzień pamiętaliśmy także o Światowym Dniu Zespołu Downa i na znak solidarności każdy z nas ubrał w ten wyjątkowy, kolorowy dzień dwie skarpetki nie do pary. Już w drugiej klasie wiemy, że pierwszy dzień wiosny, to taki właściwie dzień wagarowicza, więc odłożyliśmy na bok naukę. Za to postanowiliśmy cieszyć się życiem, pięknym słońcem, które w ten dzień dopisało, towarzystwem ulubionych przyjaciół ze szkolnych ławek, wspólnymi zabawami i radością płynącą z małych rzeczy. Bo przecież…życie nie musi być doskonałe, żeby było wspaniałe!

        • SP 4 na karuzeli uczuć
          • SP 4 na karuzeli uczuć

            23 marca na długo zapadnie w pamięci społeczności szkolnej SP4 - był to Dzień emocji, optymizmu i afirmacji życia, któremu przyświecało hasło: ”Życie nie musi być doskonałe, by było wspaniałe”. Dzień wyjątkowo kolorowy, naładowany pozytywnymi emocjami i działaniami.

            Imprezę poprzedzono zajęciami wychowawczymi w każdej klasie na temat emocji oraz zapoznaniu z zadaniami i organizacją tego dnia. Każda klasa, pod okiem i wsparciem wychowawcy, miała w dowolnej formie zwizualizować przydzieloną emocję (lęk, złość, smutek, znudzenie, zazdrość, spokój, radość, miłość, odrazę) w sposób dowolny tak, by była rozpoznana przez zwiedzające klasy. W przypadku opracowywania emocji trudnych (które często potocznie nazywamy negatywnymi) należało pokazać ich dobrą, potrzebną stronę, a następnie podać sposoby radzenia sobie z nimi.

        • Klasa 3a i 3b wita wiosnę
          • Klasa 3a i 3b wita wiosnę

            21 marca uczniowie klasy 3a i 3b powitali wiosnę w dość nietypowy sposób. Spotkaliśmy się razem, by porozmawiać o emocjach. Uczniowie zostali podzieleni na 7 grup, cechą rozpoznawczą każdej z nich był inny kolor. Rozpoczęliśmy od pokazania ruchem i mimiką twarzy wylosowanych odczuć, wśród których znalazły się: radość, smutek, złość, odraza, strach, wstyd i zdziwienie. Zastanawialiśmy się wspólnie, jak reaguje nasze ciało, kiedy przeżywamy wspomniane wcześniej emocje, szukaliśmy również sposobów radzenia sobie z nimi ( szczególnie z tymi nieprzyjemnymi i trudnymi). Pomysłów mieliśmy bardzo wiele! W dalszej części spotkania każdy uczeń miał narysować sytuację, w której przeżywa przydzieloną grupie emocję. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Na koniec obejrzeliśmy krótki filmik, pt. „ Witajcie emocje”.

          • Wiosna, ach to Ty! - 21.03 w naszej szkole

            Ile można mieć powodów do świętowania? Oj, duuuuuużo!

            Szczególnie, kiedy mowa o 21 marca! W naszej szkole mieliśmy tego dnia okazję obchodzić nie tylko Dzień Wiosny, ale także Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa oraz zaproponowany i wyczekiwany przez uczniów Dzień bez plecaka. Co więcej wykorzystaliśmy także tę wyjątkową datę do zorganizowania zbiórki na rzecz pomocy naszym nowym Kolegom i Koleżankom z Ukrainy.

          • Vb - z wizytą w Skansenie

            Początek wiosny to dobry moment, by ruszyć w teren! Tak też zrobili uczniowie klasy Vb, którzy połączyli przyjemne z pożytecznym i 22 marca ruszyli do parku, by uczestniczyć w organizowanych w Skansenie warsztatach zielarskich. Zajęcia te były tą pożyteczną częścią programu tej wycieczki, gdyż zaraz po nich mogliśmy skupić się na jakże przyjemnym wspólnym świętowaniu zaległego Dnia Kobiet, z okazji którego uczniowie mieli obiecane wyjście na pizzę! Piękna pogoda, wiosna wkoło, wspólne towarzystwo, wyborna pizza oraz ciekawe warsztaty wypełniły nam radością ten jakże udany dzień!

    • Partnerzy